Autorka Judith TarrKrálovna nám vypráví o době vlády 18. dynastie. Nefertiti patřila mezi nejkrásnější ženy starého Egypta, její manžel Amenhotep IV. byl jedním z nejpozoruhodnějších a zároveň nejzáhadnějších faraónů. Období vlády tohoto páru patří k nejslavnějším epochám v egyptské historii.
Panování Amenhotepa IV. bývá označováno za revoluční. Tento faraón se zřekl všech tradičních egyptských božstev ve prospěch jediného, absolutního boha Atona, na jehož počest přijal jméno Achnaton. Navzdory panovníkovu úsilí o radikální náboženský převrat velká část národa jeho bezmeznou oddanost novému kultu nesdílela.
Téměř tři a půl tisíce let staré příběhy ožívají ve vyprávění chetitské dívky Nofret, která je otrokyní na královském dvoře a osobní služebnou třetí princezny. Jejíma očima je nahlíženo na veřejný i soukromý život faraóna, královny Nefertiti a šesti princezen. Zájem vypravěčky se neomezuje pouze na úzký kruh panovníkovy rodiny, ale popisuje i život jeho poddaných, zvláště zvyky a kulturu houževnatého pouštního lidu kmene Chabirů, dělníků na stavbě monumentálních královských hrobek.
Sloup ohně je zasvěcenou rekonstrukcí dávné historie, provedenou ve velkolepém stylu, je smělou hypotézou plnou živých příběhů. V poslední části své faraónské ságy autorka vychází z netradičního pojetí dějin a dramatické osudy hrdinů nechává vyústit v překvapivý závěr.