Egyptské památky

Egyptské památky

Egypt není země bohatá pouze na svou historii. Vyspělá staroegyptská civilizace po sobě zanechala úctihodné památky, které jsou proslulé po celém světě. Kdo by neznal egyptské pyramidy v gíze , které střeží sfinga, velkolepé chrámy v Egyptě, krásné reliéfy a papyrové svitky. Dochovaly se dokonce i šperky egyptských faraonů a královen.

Pojďme se společně podívat na Egyptské památky zblízka a prozkoumejme i méně známé stavby a předměty staré tisíce let. Prohlédneme si Egyptské pyramidy a odhalíme jejich tajemství. Také zjistíme, jaký účel má sfinga a podíváme se na objevené hrobky faraonů a jejich mumie.

Achetaton, Atonův obzor

Achetaton, Amarna, Tel el-Amarna – to vše jsou názvy pro starobylé královské město snů, Atonův obzor, které založil kacířskýkrál Amenhotep IV. Achnaton asi ve 4. roce své vlády.
Číst celé »

Amonův chrám v Karnaku

Amonův chrám v Karnaku je monumentární komlex, jaký nemá obdoby nikde na světě.
Číst celé »

Dendera, království bohyně Hathor

Mezi jedny z nejkrásnějších archeologických lokalit v Egyptě patří bezesporu i místo zvané Dendera, egyptsky Tareret, řecky Tentyra.
Číst celé »

Narmerova paleta

Narmerova paleta byla objevená na počátku století při anglických vykopávkách v archeologické lokalitě zvané Hierakonpolis v Horním Egyptě.
Číst celé »

Pyramidy, sfinga a řeka Nil

V tomto článku se vydáme podívat na jednu zemi do severní Afriky, kde život závisí a točí se kolem jedné velké řeky. Okolo je jen poušť, sem tam malá oáza a vegetace. Ano, hádáte správně, je to řeka Nil a půjde o Egypt.
Číst celé »

Rosettská stéla

Velký pokrok v luštění hieroglyfůnastal až v červenci roku 1799, kdy Napoleonova invazní armáda zcela náhodou nalezla unikátní historický předmět: Rosettskou desku.
Číst celé »

Sakkára, výsostná nekropole města Memfidy

Sakkára je největší nekropolí a současně i největším nalezištěm v celém Egyptě, ve svém plném rozsahu zaobírá plochu zhruba 8 čtverečních km.
Číst celé »

Údolí králů

Špatně přístupné Údolí králůsloužilo jako pohřebiště faraonům z 18. dynastie a později i 20. dynastie.
Číst celé »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook