Pyramidy, sfinga a řeka Nil

Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze

V tomto článku se vydáme podívat na jednu zemi do severní Afriky, kde život závisí a točí se kolem jedné velké řeky. Okolo je jen poušť, sem tam malá oáza a vegetace. Ano, hádáte správně, je to řeka Nil a půjde o Egypt.

Největší pyramidová nekropole Egypta leží jen tři kilometry od Abúsíru a patnáct kilometrů od Gízy – pyramidové pole v Sakkáře bylo pohřebištěm staré Memfidy.

Sakkára

 

Džoserova pyramida v Sakkáře
Džoserova pyramida v Sakkáře

Sakkára to jsou hrobky králů z období prvních pyramid. Zde také stojí prý nejstarší stupňovitá pyramida a to krále Džósera ze 3. dynastie, jejímž stavitelem byl geniální architekt Imhotep.

Ten kolem roku 2600 před naším letopočtem přišel s nápadem postavit stupňovitou pyramidu pro Džósera. Neví se, jestli tuto stavbu tak zamýšlel postavit, nebo ho jen k tomu přivedla náhoda. Ještě jedna věc, kterou asi mnoho lidí neví je to, že pod Sakkárou se vyskytují komplexy podzemních prostor se spoustou mumifikovaných posvátných zvířat.

Abúsír

 

Vykopávkové pole Abúsír
Vykopávkové pole Abúsír

Abúsír to je vykopávkové pole asi jedenáct kilometrů od Gízy. Nalézají se tam čtyři pyramidy a dva sluneční chrámy z období 5. dynastie. Pro orientaci mluvíme o letech 2563-2423 před naším letopočtem.

A co třeba pyramidové pole v Dáhšúru, dva kilometry od Sakkáry, kde jsou pyramidy z období Staré a Nové říše? A ještě například pole v Médúnu, kde stojí nejjižněji položená pyramida Staré říše; asi devadesát kilometrů od hlavního města Káhiry.

Sfinga

 

Velká Sfinga
Velká Sfinga

Sfinga to je kamenný kříženec se lvím tělem a lidskou hlavou. Na výšku dosahuje dvaceti metrů a do délky sedmnácti metrů. Je tu něco, co také mnoho lidí neví. Pod sfingou se nacházejí další komplexy chodeb a chrámů.

Údajně je to propojovací cesta mezi všemi třemi pyramidami. Před sfingou a již zmíněnou cestou je něco jako chrám. Zřejmě se jedná o dvě architektonicky oddělené komory s devíti opěrnými sloupy, tajným přístupem posunutým daleko před Sfingu a rovněž tajným vchodem k podzemním spojovacím chodbám.

Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze

Existence těchto donedávna neznámých prostor představuje obrovskou senzaci sama o sobě, vždyť ještě kolem roku 1900 egyptologové rozhořčeně odmítali jakoukoliv možnost, že by se u pyramid nějaké podzemní chodby mohly vůbec vyskytovat.

Existence podzemní hlavní chodby k Velké pyramidě byla potvrzena archeologickým průzkumem. Lze předpokládat, že existují i další dva tunely.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook