Soumrak bohů

Autorem je Colin Falconer. Kniha vypráví o královně královen Cleopatře VII., královně Dvou zemí, Horní a Dolní země, Filipátor Filipatoris, bohyní milující svého otce a svůj národ – tak je na začátku knihy Cleopatra titulována.

Cleopatra byla zasvěcena svým otcem Ptolemaiem XII. Zvaným Pištec do děje v Egyptě a v královském pletichaření. Přirovnal královské poměry k hnízdu zmijí: „až na ten rozdíl, že když tě uštkne had zmije, tak jed můžeš z rány vysát, ale když tě „uštkne“ někdo z lidí, tak ten jed se nedá vysát, musíš najít jiný jed, kterým by jsi uštkla ty mnohem horším způsobem, protože jed zmije na zmiji neplatí“. O několik let později Pištec zemřel a Cleopatra se měla stát právoplatnou královnou Egypta, ale nestalo se tak. Byla vyhnána svou sestrou Arsinoe, nevlastním bratrem Ptolemaiem a Pothinem do pouště, kde nějaký čas zůstávala. Po nějaké době se dozvídá, že slavný vojevůdce Caesar přijíždí do její milované Alexandrie a ona se s ním chce bezpodmínečně setkat a přemluvit ho, aby ji dosadil na trůn, který právoplatně zdědila. Její sluha Mardian navrhne, že by ji mohl do paláce dopravit jeho švagr Apollodóros na jeho obchodní lodi. Cleopatra s obavami souhlasí a tak se vydává na cestu do její rodné Alexandrie.

Těsně před vjezdem do města se nechá zabalit do koberce aby ji stráže nezabránili v průchodu. V koberci má ale jeden velký problém. Ne, že by se bála stísněného prostoru, ale trpí mořskou nemocí. Má strach aby se nepozvracela v koberci a neztrapnila se tak před Caesarem. Naštěstí se udržela a zbytek cesty přestála bez nevolnosti. Když dorazil Apollodóros před Caesara s darem od královny, tak si vynutil rozbalení koberce a z něho se vykoulila Cleopatra ve vší své kráse. Ta s Caesarem chvíli koketovala a nakonec s ním ulehla na lože.

Druhý den ráno se rozpoutal kolotoč událostí. Arsinoe byla vyhnána a Cleopatra si musela vzít za muže svého nevlastního bratra Ptolemaia. Ten se ale naneštěstí (nebo snad naštěstí?) přidal na stranu Arsinoe a vzbouřil se proti Cleopatře. Ptolemaios zemřel na rozražení lebky a Arsinoe byla vyhnána na ostrov Sicilie kde vstoupila do chrámu zasvěcené bohyni pomsty. Cleopatra ovšem nemohla zůstat na trůnu sama, takže se opět provdala. Tentokrát za ještě asi 8 letého nevlastního bratra Antiocha. Ten zemřel asi ve věku 13-ti let – Cleopatra ho otrávila aby měla trůn jen pro sebe.

Po narození Kaisarióna byl Caesar zabit v Římě před senátem a na jeho místo nastoupil Caesarův adoptovaný syn Octavianuc (později Augustus) . Ten je přímo posedlý touhou pomstít svého „otce“ a zabít jeho vrahy. S pomocí Marcem Antoniem a Lepidem utvořili Triumvirát. Lepidus měl na starosti severozápadní část říše, Octavianus východ a Marcus Antonius dostal jih a jihovýchod.

Marcus Antonius okamžitě po přidělení území odjíždí za Cleopatrou a začíná s ní nový život. V Alexandrii založil s místní „šlechtou“ klub života, který se zabýval pouze pitím vína a obšťastňováním žen. S Cleopatrou zplodil tři děti: Alexandra, Cleopatru Seléne a Filadelfu. Po nějaké době byl Marcus Antonius povolán zpět do Říma, kde byl rozveden s Fulvií, ale zase si musel vzít Octavianovu sestru Octavii, čímž zapudil svou milovanou Cleopatru. S Octavií měl jednu dceru, ale moc se nestýkali. Když se Cleopatra dozvěděla o Antoniově novém manželství tak v agonii zničila téměř polovinu veškerého nábytku v paláci.

Asi po třech letech se Marcus Antonius opět vrací do Egypta a nachází zde rozzuřenou Cleopatru. Kvůli ní se postaví proti říši Římské, zřekne se Octavie a za ženu pojme Cleopatru. Jako dar do manželství jí dá všechna území na které si ukáže. To Octaviana natolik rozzuří, že proti nim pošle většinu svého vojka a Egypt se ocitne v oficiální válce s Římem.

Tato válka vyvrchlí námořní bitvou u Aktia, kde je Cleopatra s Marcem Antoniem na hlavu poražena. Po této bitvě Marcus Antonius i nadálé brání Alexandrii a v poslední bitvě padne. Bude dopraven do společné hrobky s Cleopatrou. Již není možnost zabránit Octavianovi ve vstupu do města a tak Cleopatra posílá svého syna Kaisarióna do Asie na lodi s Rhoddonem a Apollodórem a své zbylé děti ukryje do katakomb v palací. Bohužel ani to nezastaví Octaviana. Dědi v paláci najde a zabije je. Kaisarión bude také zabit, a to díky Rhoddonově zradě.

Cleopatra je nějakou dobu vězněna i se svými věrnými služkami Iras a Charmion. Asi po měsíci věznění dovolí Ocravianus Cleopatře navštívit hrobku. Sem již dopravili Marca Antonia a koš. V tom koši se ukrývala kobra, ochránkyně faraonů. Cleopatra se nechá uštknou a její služebné jí doprovází na západní obzor.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook