Špatně přístupné Údolí králů sloužilo jako pohřebiště faraonům z 18. dynastie a později i 20. dynastie. Nachází se na západím břehu Nilu nedaleko starobylého města Théby.
Skalní hrobky nahradily pyramidy a měly zabránit znesvěcení hrobu.
Královské pohřebiště a tradici pohřbívání do skal pravděpodobně zavedl Amenhotep I. nebo možná Ahmose, první panovník Nové říše a zakladatel 18. dynastie. Nejstarší panovník, který je zde pochován, je Thutmose I. a poslední je Ramesse XI.
Na stavbě a výzdobě královských hrobek zde pracovali umělci a řemeslníci, kteří žili v blízké Dér el-Medíně.
Největším objevem v Údolí králů byla jediná nevykradená hrobka krále Tutanchamona. Objev vyvolal obrovský zájem o starověký Egypt a egyptologům pomohl rozluštit některé do té doby utajené skutečnosti. Místo se tak proslavilo a do Egypta stále láká tisíce dobrodruhů a zvědavců.
Jak vypadá Údolí králů
Arabové nazývají Údolí králů jako Biban El-Muluk – Brány králů. Proto by většina z nás očekávala, monumentální vstupy do skalních hrobek, ale opak je pravdou. Hrobky se snaží co nejvíce skrýt před vykradači a dalšími zvědavci, kteří by rušili klidný odpočinek zesnulých faraonů. Někdy se nalézají až 100 m pod povrchem ve skalách.
Dominantou Údolí králů je Velká pyramidová hora nazývaná El-Quorn, která rozděluje celé údolí na západní a východní část.
Pouze jeden hrob v západní části je přístupný pro veřejnost – hrobka faraona Aje II., následníka krále Tutanchamona a předposledního faraona 18. dynastie.
Větší množst ví důležitých hrobek se nalézá ve východní části údolí, které je i pro veřejnost přístupné. Pokud však budete chtít navštívit hrobku faraona Tutanchamona, připravte si zvláštní povolení.
Jaké hrobky byly v Údolí králů nalezeny
V současné době je nám známo celkem 62 hrobek, které se na území Údolí králů nachází. Všechny však nejsou hrobkami králů, celých 38 hrobů je nekrálovských.
Většina hrobek byla vyloupena již ve starověku a proto kněžští králové z 20. dynastie ukryli mnoho královských mumií do tajné skrýše v Del el-Bahrí, které byly v minulém století objeveny a přesunuty do Egyptského muzea, aby byly zachráněny.
Mapu Údolí králů s popisem hrobek si budete moci přečíst v dalším článku.