Již ve starověku byl Egypt velmi rozvinutým státem s významnou kulturou. Egypťané znali a používali písmo od pradávna, pomocí hieroglyfů poctivě evidovali úřední záležitosti jako jsou daňové poplatky, množství zlata a zásob v paláci a nejen tam, ale také významné činy panovníků, vedli kalendář, učili se anatomii a provozovali lékařské řemeslo, sledovali oblohu a hvězdy.
Egypťané nezaostávali ani v umění. Dodnes můžeme obdivovat nádherné monumentální sochy z doby dávno minulé a to jak v muzeu tak přímo v Egyptě na původním místě, chrámy, paláce, malby na stěnách či na papyru a jiné.
Achnatonův Hymnus na Slunce
Achnatonův Hymnus na Slunce je píseň, kterou napsal král Achnaton (Amenhotep IV.) kolem roku 1360 př. n. l.
Číst celé »
Amon
Amon byl původně egyptský bůh vzduchu a později bůh slunce a vlastně Slunce samo. Spolu s dalšími bohy tvořil božské Osmero, tzv. Ogdoáda. V období Nové říše byl Amon vůbec nejvyšší bůh celého egyptského panteonu.
Číst celé »
Anubis
Anubis byl egyptský bůh mumifikace apohřebišť uctívaný v podobě černého šakala.
Číst celé »
Egyptská kniha mrtvých
Egyptská kniha mrtvých doprovází zemřelého v posmrtném životě, ve který Egypťané věřili a odhání zlé duchy. Svitky s texty zaříkadel byly uložené do hrobky v dřevěné schránce, vedle svitků ležela soška boha Usíra .
Číst celé »
Egyptské hieroglyfy
Egyptské hieroglyfy je písmo, které bylo v Egyptě nejdéle používané a je nejstarší. První hieroglyfy se objevují ve formě krátkých hesel na kamenech a střepech. Pocházejí z doby Předdynastické, to je období přibližně 3000 let př. n. l.
Číst celé »
Egyptské písmo
V historii Egypta se postupně vytvořily tři různé druhy písma. Bylo to hieroglyfické písmo, hieratické písmo a démotické písmo. Písma se od sebe příliš neliší, představují stejný písemný systém. Hieratické a démotické […]
Číst celé »
Egyptské umění – vývoj, chápání a zobrazování
Klasické egyptské umění zahrnuje přibližně třítisícileté období, po které až na malé odchylky, zůstalo téměř neměnné. Již ve svých počátcích, tedy v době archaické ( 1. a 2. dynastie ), […]
Číst celé »
Egyptský kalendář
Rok starých Egypťanů se dělil na tři roční období po čtyřech měsících, které získaly své názvy podle náboženských svátků typických pro ten či onen měsíc a z nichž každý čítal třicet dní, zbylých pět kalendářních dnů bylo věnováno svátkům rozličných božstev.
Číst celé »
Harfeníkova píseň
Harfeníkova píseň se nachází na Harrisově papyru č. 500 z 19. dynastie. Její celý název zní: „Píseň, která je v hrobce krále Antefa, Ospravedlněného, před harfeníkem“.
Číst celé »
Hathor
Hathor je egyptská bohyně, která plnila celou řadu úloh. Byla bohyní hudby, tance, lásky, krásy, ochránkyně zemřelých, které probouzela a vítala v podsvětí a dokonce také bohyně alkoholu.
Číst celé »
Koptské písmo
Původní egyptská písma postupně upadala až nakonec v řeckořímské době vymizela úplně. Jejich funkci nahradilo koptské písmo.
Číst celé »
Monoteismus ve starověkém Egyptě
Otázka monoteismu, jíž se v dnešní době zabývají nejen teologové, avšak i historici, je úzce spjata s problematikou víry, kterou proklamoval, faraón 18.dynastie, Amenhotep IV – Achnaton.
Číst celé »
Mumifikace, balzamování
Staří egypťané věřili, že smrtí člověka život nekončí. Naopak. Věřili, že smrt je pouzepřechod do jiného světa. Pro posmrtný život však muselo být tělo zemřelého náležitě připraveno.
Číst celé »
Ptah
Ptah je jeden z nejvyšších pradávných egyptských bohů, v Memfidě tvořil spolu se svou ženou Sachmetou a se svým synem Nefertumem božskou trojici. Někdy se mu také říká „Prastarý“. Je považován za stvořitele sebe sama, za tvůrce světa, vesmíru a veškeré hmoty. Býk Apis (Hapi) byl považován za jeho „Ba“ (část jeho duše).
Číst celé »
Stvoření světa podle Egypťanů
Stejně jako ve většině ostatních kultur, kdekoli na světě, je otázka vzniku světa, lidstva a všech živých bytostí, úzce spjata s náboženským cítěním a u starověkých Egypťanů toto platí přímo dvojnásobně.
Číst celé »
Thovt
Thovt byl bůh moudrosti a učenosti nebo také písma a řeči. Thovt, někdy označován jako Thot (z řečtiny), byl také bohem lékařství i kouzelnictví ztělesněný v podobě ibise nebo paviána.
Číst celé »
Usir (Osiris)
Usir (řecky Osiris) byl jednou z nejvýznamnějších postav egyptského panteonu bohů.
Číst celé »