Rejstřík funguje podobně jako celkový archív článků s tím rozdílem, že jednotlivé články nejsou řazeny podle data přidání, ale podle abecedy.
1
- 1. dynastie
- 10. dynastie
- 11. dynastie
- 12. dynastie
- 13. dynastie
- 14. dynastie
- 15. dynastie
- 16. dynastie
- 17. dynastie
- 18. dynastie
- 19. dynastie
2
- 2. dynastie
3
- 3. dynastie
4
- 4. dynastie
5
- 5. dynastie
6
- 6. dynastie
7
- 7. dynastie
8
- 8. dynastie
9
- 9. dynastie
A
- Achetaton, Atonův obzorAchetaton, Amarna, Tel el-Amarna - to vše jsou názvy pro starobylé královské město snů, Atonův obzor, které založil kacířskýkrál Amenhotep IV. Achnaton asi ve 4. roce své vlády.
- AchnatonDruhý díl rozsáhlé ságy o panovnících Nové říše se jmenuje Achnaton: v zemi sokolího boha. Autorem druhého dílu trilogie je Andreas Schramek a vypráví o starém egyptě z období konce 18. dynastie faraonů.
- Achnatonův Hymnus na SlunceAchnatonův Hymnus na Slunce je píseň, kterou napsal král Achnaton (Amenhotep IV.) kolem roku 1360 př. n. l.
- AhaHor-Aha byl král 1. dynastie. Jeho vláda se datuje asi kolem roku 3000 př. n. l. Je téměř prokazatelná jeho totožnost s údajným sjednotitelem Egypta, faraonem Menim nebo s Narmerem, zřejmě však s oběma.
- Ahmose I.Král Ahmose I. patří mezi nejvýznamnější osobnosti starověkého Egypta, je zakladatel18. dynastie faraonů a prvním panovníkem Nové říše.
- Aj II.Aj II., trůnním jménemChepercheprure, je předposlední faraon 18. dynastie a vládl v letech1339-1335 př. n. l. Jeho jméno se uvádí také jako Aje II. nebo Eje II.
- Amenhotep I.Král Amenhotep I. je v pořadí druhým faraonem 18. dynastie. a jeho vláda se datuje k letům 1555 - 1535 př. n. l. Je synem velkého osvoboditele, faraona Ahmose I.
- Amenhotep II.Amenhotep II. je další faraon 18. dynastie. Vládl v letech 1436 - 1413 př. n. l. Jeho otec byl největší dobyvatel v dějinách Egyta - Thutmose III. a nezanechal mu snadnou úlohu, totiž udržet pohromadě celou obrovskou říši, kterou za své vlády získal.
- Amenhotep III.Amenhotep III. je významnýpanovník 18. dynastie. Vládl v letech přibližně 1405 - 1367 př. n. l.
- Amenhotep IV. (Achnaton)Amenhotep IV, syn faraonaAmenhotepa III a jeho manželky královnyTeje, je asi nejzvláštnější král starobylého Egypta.
- AmenofisPrvní díl rozsáhlé trilogie se jemnuje Amenofis: v zemi sokolího boha, autorem je Andreas Schramek. Vypráví o Egyptě za vlády panovníků 18. dynastie.
- AmonAmon byl původně egyptský bůh vzduchu a později bůh slunce a vlastně Slunce samo. Spolu s dalšími bohy tvořil božské Osmero, tzv. Ogdoáda. V období Nové říše byl Amon vůbec nejvyšší bůh celého egyptského panteonu.
- Amonův chrám v KarnakuAmonův chrám v Karnaku je monumentární komlex, jaký nemá obdoby nikde na světě.
- Anketa "Chcete minibazar?"Nejlepší způsob, jak zjistit, co návštěvníci na stránkách chtějí, je zeptat se jich. Na stránky jsme přidali novou anketu "Chceme zde spustit "tématický minibazar" (hlavně naučná literatura, suvenýry z Egypta). Co si o tom myslíte?"
- AnubisAnubis byl egyptský bůh mumifikace apohřebišť uctívaný v podobě černého šakala.
- Archaické období
- Archiv anket
B
- Bohové a démoni starého EgyptaSnad každého někdy zaujal tajemný svět egyptských hieroglyfů, pyramid, mumií, skarabů a bohů se zvířecími hlavami. Snad každý někdy vzal do ruky knížku o starém Egyptě.
- Bohové a králové starého EgyptaStále populární encyklopedie Bohové a králové starého Egypta vznikla kdysi na přání čtenářů, kteří měli zájem o knihu, kde by mohli rychle a spolehlivě najít základní údaje o starém Egyptě, o historických událostech i o mýtech, o faraonech i o bozích, o úchvatných historických památkách, které stále fascinují svou velkolepostí a krásou.
- Bohové v Egyptě
C
- ChetitéŘíše Chetitů vznikla asi v roce 1650 př. n. l., kdy došlo ke spojení několika menších městských států, podobně jako tomu bylo v jiných zemích starověku. Mluvili různými jazyky a pocházeli z různých kmenů.
D
- Dendera, království bohyně HathorMezi jedny z nejkrásnějších archeologických lokalit v Egyptě patří bezesporu i místo zvané Dendera, egyptsky Tareret, řecky Tentyra.
- Deset ran egyptských a věda
- Doporučená literatura pro studium hieroglyfůPro studium egyptských hieroglyfů do větší hloubky budete potřebovat kvalitní odbornou literaturu. Některé knihy z nabízeného seznamu se dají sehnat v České republice a jsou psané česky.
- Druhé přechodné období
- DžoserKdyž bychom se dnes snažili nahlédnout hluboko do staroegyptského dávnověku a toužili snad v něm nalézt to pravé, jakési charakteristické klasické období, středobod, který by tvořil pomyslnou kostru Starého Egypta, a to jako jedné jediné pospolité bytosti, na konci cesty by se před námi z mlhy bezesporu vynořila Stará říše, období datované do let cca 2700 -2270 př. n. l.
E
- Egypt velkých faraonůVýpravná publikace, kterou napsal Christian Jacq - „Egypt velkých faraónů“, ověnčená cenou Francouzské akademie, zve čtenáře na objevitelskou cestu fascinujícím historickým dobrodružstvím panovníků, kteří vládli Hornímu a Dolnímu Egyptu, cestu dějinami civilizace, jež přetrvala několik staletí a jejíž velikost dodnes nepřestáváme objevovat.
- Egyptologie
- Egyptologie.cz na FacebookuOd včerejška máme stránku na Facebooku, tak neváhejte a připojte se k nám!
- Egyptská kniha mrtvýchEgyptská kniha mrtvých doprovází zemřelého v posmrtném životě, ve který Egypťané věřili a odhání zlé duchy. Svitky s texty zaříkadel byly uložené do hrobky v dřevěné schránce, vedle svitků ležela soška boha Usíra .
- Egyptská kniha mrtvých - rozhovor s egyptologemEgyptská kniha mrtvých je pojem, s nímž se setkal každý, kdo se aspoň trochu zajímá o starověký Egypt. Jen málo lidí však ví, co egyptská kniha mrtvých je, jaký byl smysl tohoto magického textu a k čemu Egypťanům opravdu sloužila.
- Egyptské hieroglyfyEgyptské hieroglyfy je písmo, které bylo v Egyptě nejdéle používané a je nejstarší. První hieroglyfy se objevují ve formě krátkých hesel na kamenech a střepech. Pocházejí z doby Předdynastické, to je období přibližně 3000 let př. n. l.
- Egyptské hieroglyfy čtení v minulostiHieroglyfycké písmo starého Egypta patří k nejkrásnějším a nejstarším systémům písma na světě. Objevilo se na úsvitu dějin egyptských dynastií ve formě obrázkového písma a používalo se přes 3000 let než zaniklo.
- Egyptské památky
- Egyptské písmo
- Egyptské písmo
- Egyptské umění - vývoj, chápání a zobrazování
- Egyptský kalendářRok starých Egypťanů se dělil na tři roční období po čtyřech měsících, které získaly své názvy podle náboženských svátků typických pro ten či onen měsíc a z nichž každý čítal třicet dní, zbylých pět kalendářních dnů bylo věnováno svátkům rozličných božstev.
- Egyptský soudce I.Podtitul knihy je Vyloupená pyramida. Autor Christian Jacq nám vypráví příběh spravedlivého Pasera, soudce v jedné provincii na jihu Egypta (později vezíra), a krásné Neferet, lékařky v Memfidě. Láska plná překážek.
- Egypťan SinuhetKniha Egypťan Sinuhet je rozsáhlý historický román, který vypráví o životě epyptského lékaře. Sinuhet žije v době, kdy v Egyptě vládne osmnáctá dynastie egyptských faraonů. Na trůn usedá faraon Amenhotep IV. (Achnaton) - král kacíř, který se pokouší o odvážnou náboženskou reformu.
- Encyklopedie
F
- Fajjúmská kultura
- Faraoni v Egyptě
- František LexaFrantišek Lexa se narodil 5. dubna 1876 v Pardubicích v rodině advokáta. Byl to významný český egyptolog a vynikající znalec démotštiny, který se zasloužil o založení Českého egyptologického ústavu.
G
- Galerie
H
- HaremhebFaraon Haremheb se řadí na konec 18. dynastie, i když do ní vlastně vůbec nepatří. Neměl žádný příbuzenský vztah stejně jako jeho předchůdce Aj, ale ten se oženil s vdovou po Tutanchamonovi.
- Harfeníkova píseňHarfeníkova píseň se nachází na Harrisově papyru č. 500 z 19. dynastie. Její celý název zní: "Píseň, která je v hrobce krále Antefa, Ospravedlněného, před harfeníkem".
- HathorHathor je egyptská bohyně, která plnila celou řadu úloh. Byla bohyní hudby, tance, lásky, krásy, ochránkyně zemřelých, které probouzela a vítala v podsvětí a dokonce také bohyně alkoholu.
- HatšepsutHatšepsepsut je proslulá královna - žena faraon. Řadí se do 18. dynastie faraonů a vládla v letech 1490 - 1468 př. n. l.
- Historické romány
- Historie Egypta
- Historie stránek Egyptologie.cz
- Horovo oko - vedžatAsi nejznámější egyptský symbol je vedžat, posvátné horovo oko. V souladu s mýtem, kde Horus bojoval se Setuhem, ztratil jedno své oko.
- Hry
I
- Imhotep, velký mudrc a vezírImhotep byl jedním z největších staroegyptských mudrců, žil v odbodí 3. dynastie. Pole působnosti měl široké, byl to také héliopolský kněz boha slunce Ra, architekt, lékař, vezír, věštec a vysoce postavený hodnostář faraona Džosera.
- Informace o republice
J
- Jean-François ChampollionJean-François Champollion se narodil 23. prosince 1790 ve Figeacu v jihofrancouzské provincii Dauphine v chudé rodině knihkupce.
- Jejich veličenstva pyramidyAutor je Vojtěch Zamarovský. Jejich veličenstva pyramidy jsou pozváním do starověkého Egypta: k podrobné a nezřídka i dobrodružné prohlídce skutečných „kamenných zázraků na Nilu“ a zároveň nejstarších monumentálních staveb na světě.
K
- Knihy
- Kontakt
- Koptské písmoPůvodní egyptská písma postupně upadala až nakonec v řeckořímské době vymizela úplně. Jejich funkci nahradilo koptské písmo.
- Kreslení hieroglyfůPokud si budete dělat ručně výpisky či cvičit interpretaci hieroglyfických textů, je potřeba zvládat rychlokreslení hieroglyfů (kaligrafi).
- Kultura Maadí
- Kultura v Egyptě
- Kvízy a testy
M
- Mapa Egypta
- Meni
- MenkaureFaraon Menkaure byl posledním králem 4. dynastie a na trůn nastoupil po svém více známém předchůdci Rachefovi.
- Mojžíšův útěk z Egypta a egyptologO tom, jestli má biblický příběh o Mojžíšovi a jeho útěku z Egypta skutečně historické jádro, se můžeme jen dohadovat.
- Monoteismus ve starověkém EgyptěOtázka monoteismu, jíž se v dnešní době zabývají nejen teologové, avšak i historici, je úzce spjata s problematikou víry, kterou proklamoval, faraón 18.dynastie, Amenhotep IV - Achnaton.
- Mumifikace, balzamováníStaří egypťané věřili, že smrtí člověka život nekončí. Naopak. Věřili, že smrt je pouzepřechod do jiného světa. Pro posmrtný život však muselo být tělo zemřelého náležitě připraveno.
- Mýtus o Eset a OsiridoviPodle legendy vládli v dávných časech na zemi bohové lidem. Jedním z mytologických králů měl být i Osiris, který na zemi panoval spravedlivě a vedl lid k blahobytu.
- Mýty a legendy
N
- Nakádská kultura
- NarmerFaraon Narmer je král 1. dynastie, vládl kolem roku 3000 př. n. l. Je velmi pravděpodobné, že je totožný s nedoloženým sjednotitelem Egypta, kterým byl Meni.
- Narmerova paletaNarmerova paleta byla objevená na počátku století při anglických vykopávkách v archeologické lokalitě zvané Hierakonpolis v Horním Egyptě.
- Neferkare
- NefertitiNefertiti (celým jménem Nefernefruaton Nefertiti) je snad nejslavnější egyptská královna. Nefertiti patří do 18. dynastie a žila přibližně v letech 1367-1350 př. n. l.
- Novinky
- Novinky e-mailem
- Nová říše
- Náboženství
- Náboženství a magie starověkého EgyptaRosalie Davidová ve své strhující studii ukazuje, že každým aspektem staroegyptské společnosti, od vzdělávání a práva až po medicínu, zrození a smrt, prostupovalo náboženství a magie a ovládaly jej božské životní síly slunce a Nilu.
O
- O webu
- Odkazy
- Oko královny NefertitiAutor Gerald Messadié přivádí čtenáře do období života v Egyptě po smrti faraona Achnatona, který byl desátým faraonem 18. dynastie, zemřel roku 1350 př. n. l., kdy se na trůn dostává neprávem jeho manželka, královna Nefertiti.
- Okolní národy
P
- Podmínky inzerce
- Pohled vědy
- Poslední úpravy před odletemPrávě probíhají poslední úpravy na webu. Počítám, že do konce tohoto měsíce (tj. leden 2010) budeme stránky spouštět do ostré verze.
- Pozdní doba
- Počasí v Egyptě aktuálně
- Proč stránky o historii Egypta?
- První přechodné období
- PtahPtah je jeden z nejvyšších pradávných egyptských bohů, v Memfidě tvořil spolu se svou ženou Sachmetou a se svým synem Nefertumem božskou trojici. Někdy se mu také říká „Prastarý“. Je považován za stvořitele sebe sama, za tvůrce světa, vesmíru a veškeré hmoty. Býk Apis (Hapi) byl považován za jeho "Ba" (část jeho duše).
- Ptolemaiovská doba
- Pyramidy, sfinga a řeka NilV tomto článku se vydáme podívat na jednu zemi do severní Afriky, kde život závisí a točí se kolem jedné velké řeky. Okolo je jen poušť, sem tam malá oáza a vegetace. Ano, hádáte správně, je to řeka Nil a půjde o Egypt.
- Předdynastické období
R
- Registrace uživatelů do stránekNa stránky jsme přidali možnost registrace. A jaké jsou výhody registrovaného a přihlášeného návštěvníka proti nepřihlášenému?
- Rejstřík
- Rosettská stélaVelký pokrok v luštění hieroglyfůnastal až v červenci roku 1799, kdy Napoleonova invazní armáda zcela náhodou nalezla unikátní historický předmět: Rosettskou desku.
S
- Sakkára, výsostná nekropole města MemfidySakkára je největší nekropolí a současně i největším nalezištěm v celém Egyptě, ve svém plném rozsahu zaobírá plochu zhruba 8 čtverečních km.
- Senenmut, královský architekt
- Sloup ohněAutorka Judith TarrKrálovna nám vypráví o době vlády 18. dynastie. Nefertiti patřila mezi nejkrásnější ženy starého Egypta, její manžel Amenhotep IV. byl jedním z nejpozoruhodnějších a zároveň nejzáhadnějších faraónů. Období vlády tohoto páru patří k nejslavnějším epochám v egyptské historii.
- Slovníček pojmů
- SmenchkareSmenchkare je další faraon, který patří do proslulé 18. dynastie. Panoval v letech 1350-1347 př. n. l. a na královský trůn usedl po smrti svého bratra, krále kacíře, kterým byl Achnaton (Amenhotep IV. ) .
- Soumrak bohůAutorem je Colin Falconer. Kniha vypráví o královně královen Cleopatře VII., královně Dvou zemí, Horní a Dolní země, Filipátor Filipatoris, bohyní milující svého otce a svůj národ - tak je na začátku knihy Cleopatra titulována.
- Soutěže
- Současný Egypt
- Spouštíme diskuzní fórumSpustili jsme diskuzní fórum! Doufám, že nezůstane prázdné. Je to vlastně náhrada za komentáře pod články, které jsou záměrně vypnuté. Ve fóru budou příspěvky lépe dohledatelné a dostupné všem.
- Starověký Egypt - historie
- Stará říše
- Stránky spuštěnyNení to ani týden, co jsme spustili stránky. Zatím tedy to zkušebního provozu, ale zatím vše funguje dobře.
- Stvoření světa podle EgypťanůStejně jako ve většině ostatních kultur, kdekoli na světě, je otázka vzniku světa, lidstva a všech živých bytostí, úzce spjata s náboženským cítěním a u starověkých Egypťanů toto platí přímo dvojnásobně.
- Střední říše
- Sutehovo vítězstvíAutorem je Gerald Messadié. Závěrečný díl trilogie Bouře na Nilu, jejíž děj se odehrává se starověkém Egyptě. Královna Anchesenamon se v zájmu udržení klidu a míru v zemi provdá za vlastního děda Aje, přestože ví, že dal zavraždit své předchůdce, a tím se nepřímo zasloužil i o smrt jejího milence.
T
- ThovtThovt byl bůh moudrosti a učenosti nebo také písma a řeči. Thovt, někdy označován jako Thot (z řečtiny), byl také bohem lékařství i kouzelnictví ztělesněný v podobě ibise nebo paviána.
- Thutmose I.Thutmose I. je v pořadí třetí faraon 18. dynastie. Jeho vláda je datována k letům 1535 - 1510 př. n. l.
- Thutmose II.Thutmose II. byl syn slavného velkého krále Thutmose I. a jeho vedlejší manželky Mutnofret.
- Thutmose III.Thutmose III. je další významný faraon 18. dynastie. Panoval v letech 1490 - 1436 př. n. l. Do dějin se zapsal jako největší dobyvatel v historii celého Egypta.
- Thutmose IV.Thutmose IV. je faraon 18. dynastie, který vládl v letech 1413 - 1405 př. n. l. Při korunovaci přijal trůnní jméno Mencheprure, řečtí autoři ho označovali jako Thutmósis.
- Tradice
- TutanchamonFaraon Tutanchaton, jak se původně jmenoval, vládl v letech 1347-1339 př. n. l. v době velké slávy 18. dynastie.
- Tutanchamon: v zemi sokolího bohaKniha se jmenuje Tutanchamon: v zemi sokolího boha. Autorem druhého dílu trilogie jeAndreas Schramek a vypráví o starém egyptě z období konce 18. dynastie faraonů.
- Tutanchamonovy maskyToto je druhá ze tří knih do G. Messadié. Tentokrát jsme vypraveni do období po zavraždení Smenchkarea a tajemném zmizení jeho ženy Meritatony, korunního prince a jejího milence Neferhurea. Na trůn má nastoupit princezna Anchesenaton a za muže si má vzít svého bratra Tutanchatona, ale oba jsou na tento úkol ještě mladí. Anchesenatoně je 14 let a Tutanchatonovi 11 let.
- Třetí přechodné období
U
- Umění a díla
- Upozornění
- Usir (Osiris)Usir (řecky Osiris) byl jednou z nejvýznamnějších postav egyptského panteonu bohů.
V
- Váš názor či nápad
- Výukové lekce hieroglyfůPo dlouhé době plné očekávání přinášíme lekce výuky hieroglyfů. Ještě není zcela jasné, jak bude tato sekce celkově obsáhlá, ale vzhledem k tomu, že 1. lekce (teoretická) je rozdělena na 12 částí (a další ještě doplníme), je už teď jasné, že minimálně na 10 lekcí celý kurz vyjde.
Z
- Zahraniční egyptologové
- Zajímavosti
- ZasvěceníKniha Elisabeth Haich je mysticko-biografický román, ve kterém se prolínají staroegyptská mystéria.
- Zábava
- Záhadný faraon TutanchamonTutanchamon je stále téměř neznámý, paradoxně nejslavnější faraon všech dob. V posledních letech se opět o tomto panovníkovi z 18. dynastie začalo hovořit.
U
- Údolí faraonůPhilipp Vandenberg vypráví ve své knize „Údolí faraonů“ příběh dvou mužů, kteří měli stejný cíl - znovu objevit starověký Egypt a jeho dávno zaniklou kulturu.
- Údolí králůŠpatně přístupné Údolí králůsloužilo jako pohřebiště faraonům z 18. dynastie a později i 20. dynastie.
Č
- Čeští egyptologové
- Články a zajímavosti
Ř
- Řeka bohů I.Řeka bohů vypráví dobrodružný příběh, který se odehrává ve starověkém Egyptě přibližně v 18. století př. n. l.
- Řeka bohů II.Rok po celosvětovém úspěchu románu Řeka bohů vychází z pera mistra afrických příběhů pokračování tohoto světového bestselleru, neméně úspěšná Řeka bohů II.
- Řeka bohů III.Mistrný vypravěč se vrací tímto románem do Egypta. Taita, skrytý v poušti Afriky, se po smrti milované královny Lostris věnuje modlitbám a studiu. Stává se z něho čaroděj znalý nauky prastarých bohů, adept magie a nadpřirozených sil.
- Řeka bohů IV.Za vlády faraona Nefera Setiho postihne Egypt nenadálá pohroma - Nil, matka řek, vysychá a začíná umírat.
- Římská doba
Ž
- Život v Egyptě